Jak nie popełnić błędu przy zakupie kosiarki spalinowej?

Przeanalizujmy to na konkretnym przykładzie

Postaramy się zdradzić kilka sekretów, które pomogą dokonać właściwego wyboru, gdy decydujemy się na poniesienie tak znaczącego dla domowego budżetu wydatku, jakim jest zakup kosiarki. A żebyśmy nie ugrzęźli w teorii, weźmy jako przykład kosiarkę spalinową DLM 50 SP marki DAEWOO.

Na początek zastanówmy się, jakie zadania stawiamy przed naszym nowym urządzeniem. Manewrowanie ciężką maszyną na niedużej działce może nie być najlepszym pomysłem. Zakup kosiarki spalinowej możemy polecić właścicielom działek o powierzchni ponad 700 m2. Koszenie dużego obszaru za pomocą urządzenia elektrycznego może przysporzyć nam bólu głowy. Po pierwsze, dość trudno jest zorganizować zasilanie, zwłaszcza jeśli nasza działka nie stanowi pustego kwadratu, a po drugie, szerokość koszenia modeli elektrycznych w przystępnej cenie nie pozwoli nam skosić rozległego trawnika bez wielokilometrowych spacerów.

Tak więc potrzebujemy urządzenia o szerokości koszenia, która pozwoli z jednej strony stosunkowo szybko uporać się z trawnikiem, a z drugiej swobodnie manewrować pomiędzy obiektami znajdującymi się na działce i nie utknąć w wąskich przejściach.

W związku z tym całkiem zrozumiały jest fakt, że modele kosiarek o szerokości koszenia 46 cm cieszą się dużą popularnością, ponieważ zapewniają zarówno sprawne tempo pracy, jak i dobrą manewrowość. I tutaj czeka na nas kolejny ważny szczegół - wszystkie tego typu urządzenia ważą ponad 30 kg. A jeśli działka posiada pochyłości terenu, pchanie maszyny może być nie lada wyzwaniem. Dlatego jeśli kusi nas cena urządzenia bez napędu własnego, to nie dajmy się zwieść i zainwestujmy jednak w model z napędem.

Nie pozwólmy, aby nasze rozczarowanie rosło nieubłaganie z sezonu na sezon razem z trawą. Mamy więc napęd i nie musimy już pchać kosiarki, ale ważne jest też, aby nie biegać za urządzeniem ani nie przewrócić się na zboczu - potrzebujemy stabilnych, dużych kół z porządnym bieżnikiem. Na przykład przednie koła o średnicy 205 mm i tylne o średnicy 280 mm, jak w modelu DAEWOO DLM 50SP, wydają się być optymalnym rozwiązaniem w przypadku kosiarki z napędem własnym o szerokości koszenia 46 cm.

Bądźmy również czujni, jeśli chodzi o parametry techniczne.

Nie potrzebujemy mieć najmocniejszego silnika w Polsce, który oprócz dumy zapewni nam wysokie rachunki za paliwo. Na historie o drobnych oszustwach i zawyżaniu parametrów przez nieuczciwych producentów szkoda tracić czasu, ale niestety dość często możemy się z tym zetknąć. Potrzebujemy silnika, który zapewni naszemu urządzeniu optymalną wydajność dopasowaną do jego parametrów. Firma DAEWOO przeprowadza liczne testy w celu uzyskania optymalnej kombinacji przeniesienia momentu obrotowego i mocy silnika, co pozwala użytkownikowi na bezproblemową pracę bez przepłacania za parametry na etykietce i benzynę.

Pamiętajmy, że niezwykle ważnym parametrem, o którym często zapominamy, jest zasób silnika, czyli jego żywotność. Zwróćmy uwagę na długość gwarancji. Na przykład na kosiarkę DLM 50SP producent daje aż 3 lata w ramach programu przedłużonej gwarancji XXL.

Następnie odpowiedzmy sobie na pytanie, jaką metodę koszenia zamierzamy stosować.

Jeśli będzie to funkcja mulczowania lub wyrzutu bocznego, to warto wybrać urządzenie wielofunkcyjne. Właśnie takie, jakim jest wspominana już nie raz kosiarka DLM 50SP, która łączy w sobie 4 funkcje: koszenie, koszenie ze zbieraniem trawy do kosza, wyrzut boczny i mulczowanie. Kupując urządzenie wielofunkcyjne, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na nóż. Można pomyśleć, że dowolny nóż tnie, lecz każda gospodyni powie Wam, że jeden tępy nóż w kuchni może zepsuć wykwintną kolację w miłej atmosferze. Od ostrości noża zależy jakość cięcia, a co za tym idzie - zdrowy i zadbany wygląd naszego trawnika.

W trybie mulczowania potrzebny będzie lekki nóż w zakrzywionym kształcie, który dodatkowo rozdrobni ściętą trawę, a w trybie koszenia ze zbieraniem trawy do kosza spisze się szeroki nóż tworzący silny strumień powietrza, który podnosi źdźbła i wspomaga wyrzut pokosu. W przypadku kosiarki DLM 50SP nie mamy takiego dylematu - w zestawie znajdują się dwa wysokiej jakości noże: nóż do mulczowania oraz turbo nóż o specjalnym aerodynamicznym kształcie, pozwalającym zwiększyć wydajność zbierania trawy do kosza o 25%.

Aha, i nie zapominajmy sprawdzić wielkości kosza na trawę - optymalna pojemność kosza w kosiarce o szerokości roboczej 46 cm to 60 litrów.

Czy wygodna jest obsługa kosiarki wyposażonej w dwa noże? Oczywiście, jeśli ich wymiana jest prosta, jak ma to miejsce w przypadku modelu DAEWOO. Wybierając urządzenie wielofunkcyjne, wysilmy się i zajrzyjmy pod spód obudowy, aby ocenić kształt noża, szerokość krawędzi tnących oraz mechanizm mocowania.

No i oczywiście nie zapominajmy o sobie!

Sprawdźmy stopień komfortu pracy z urządzeniem. Tutaj, jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach. Na co zwrócić uwagę? Odpowiadamy na przykładzie naszej kosiarki DLM 50SP, w której już pewnie zdążyliście się Państwo zakochać:

1. Jedną z głównych wad, na którą skarżą się użytkownicy urządzeń z silnikami spalinowymi, jest problem z uruchomieniem. Większość klientów nie jest skłonna dopłacać za opcję rozruchu elektrycznego, a bez niej urządzenie trudno jest uruchomić. Na szczęście jest złoty środek - kosiarki DAEWOO wyposażone są w funkcję EASY START, która pozwala nam nie zrazić się do pielęgnacji trawnika zanim w ogóle przystąpimy do koszenia.

2. Sztywna plastikowa pokrywa kosza na trawę zapewni trwałość i pozwoli uniknąć zwisania kosza i utraty wyważenia urządzenia. Dodatkowy plus - unikamy wdychania kurzu i drobinek, które zwykle przenikają przez materiałową pokrywę.

3. Składana kierownica to świetna opcja umożliwiająca wygodne przechowywanie kosiarki poza sezonem. Należy jednak dokładnie przyjrzeć się zaciskom i pokrętłom - powinny one sztywno mocować kierownicę i wytrzymywać wielokrotne składanie i rozkładanie. Sprawdźmy komfort użytkownika - precyzyjna regulacja kąta nachylenia kierownicy oraz otulina tłumiąca wibracje, jak w DLM 50SP, zagwarantują wygodę pracy bez szkodliwych drgań.

4. Nie tylko nasze życie, lecz także życie trawnika bywa stresujące.

Bądźmy delikatni - starajmy się stopniowo obniżać wysokość koszenia, w przeciwnym razie trawnik pożółknie z powodu skrajnej utraty wilgoci. Sprawdźmy mechanizm regulacji wysokości koszenia. Warto wybrać model kosiarki z centralną regulacją i możliwością ustawienia wielu poziomów. W kosiarce DLM 50SP mamy możliwość wyboru wysokości spomiędzy 10 opcji przy pomocy jednej dźwigni. Dbajmy nie tylko o trawę, lecz także o własną wygodę!

5. Na koniec, radzimy wybrać model kosiarki najnowszej generacji.

Oczywiście w przypadku silnika spalinowego nie da się całkowicie wyeliminować emisji spalin, lecz zakup nowoczesnego urządzenia spełniającego normę EURO 5 sprawi, że praca będzie bardziej komfortowa i bezpieczniejsza. Oceńmy wygląd zewnętrzny i jakość powłoki ochronnej. Kosiarka DLM 50SP ma biały kolor, dzięki czemu niestraszne jej palące letnie słońce. Biała barwa pozwoli zmniejszyć stopień oddziaływania termicznego na silnik i operatora podczas nagrzewania się metalowych części urządzenia. Zwróćmy uwagę na kolor - użycie czystych, jasnych barw świadczy o odporności powłoki na korozję oraz pewności producenta co do jakości produktu.

Oczywiście powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie niuanse, ale najważniejsze jest to, żebyśmy lubili swoją kosiarkę. Wtedy praca w ogrodzie będzie przyjemnością.

Nam osobiście podoba się jeden model, ale nie powiemy jaki :)